Jakou stravu zvolit?
Pomiňme na chvíli fakt, že z nařízení EU čl. 7 odst. 3 č. 1169/2011 se "nesmějí potravinám připisovat vlastnosti ve smyslu zabránění určité lidské nemoci, schopnosti zmírnit ji nebo ji vyléčit, a na tyto vlastnosti odkazovat" a proberme aspoň teoreticky hypotézu, že jídlo má vliv na naše zdraví, jak tvrdily naše méně vzdělané babičky a tvrdí někteří více vzdělaní vědci.
Jak se ale vyznat v tolika různých výživových doporučeních?
Stále více lidí se snaží řídit svým zdravým rozumem a moudrostí našich předků. Dokonce se i veřejně přiznává, že dosavadní doporučení jako např. nízkotučná strava vedla k vyššímu nárůstu kardiovaskulárních nemocí, obezity i jiných potíží.
Zkusme se tedy rozpomenout na jídelníček našich babiček, nebát se používat i tuky, maso v rozumném množství a přirozeně i sezónní zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy, oleje.... a rozhodně se vyhýbat polotovarům. Čas ušetřený díky vaření z polotovarů nejspíš dříve nebo později strávíme v nemocnici.
Kapitola sama pro sebe jsou geneticky upravené potraviny, jako je novodobá pšenice (s původními druhy má už společné leda jméno), mléko aj., které jsou mnohými považovány za příčinu nárůstu civilizačních nemocí.
Z podobně negativního vlivu jsou podezírány chemicky upravené potraviny, tj. rafinovaný cukr, konzervanty, barviva, modifikované škroby apod.
Také technologie pěstování a zpracování jídla jako je užívání pesticidů, fungicidů či homogenizace mléka aj. jsou často posuzovány jako škodlivé.
Všem těmto potravinám se doporučuje se v co největší míře vyhnout.
Máme ale nevýhodu oproti našim předků. I vhodně zvolené potraviny neobsahují tolik živin a minerálů jako kdysi. Proč?
- Platíme daň za "lahodnější chuť", sladké a šťavnaté ovoce a zeleninu. Vyšlechtěné plodiny se zvýšeným obsahem cukrů a vody ale neobsahují tolik vlákniny, minerálů a jiných protizánětlivých či stavebních látek jako kdysi.
- I vyčerpaná půda už neobsahuje tolik minerálů a uměle rychle rostoucí rostliny si je nedovedou nabrat v potřebném množství.
- Navíc potřebné minerály masivně ztrácíme díky acidóze způsobené nevhodnou stravou, stresy a životním stylem s minimem pohybu
I to bývá považováno za důvod nárůstu zdravotních potíží
Proto i v dnešní Evropě doporučuje řada vědců doplňovat svou stravu o ověřené zdroje těchto látek.
Vybrané potravinové doplňky naleznete v sortimentu poradny DETO, před návštěvou poradny se předem zeptejte na dostupnost
Založeno na výzkumech a klinických studiích Dr. Claytona, předního světového výzkumníka v oboru výživy.
Po 150 letech jsou již tradiční metodou, kterou si pomáhají naši německy mluvící sousedé vyladit minerální rovnováhu a udržovat tak tělesné pochody v normě. I slovensky a česky hovořící občané je po mnohem kratší známosti zařadili mezi své oblíbence.