Chronická únava
Chronický únavový syndrom
- jedna z mnoha obtíží, která v posledních třech desítkách let zatěžuje stále více lidí, děti nevyjímaje. Ve srovnání s vážnými nemocemi typu rakovina, Alzheimer apod, jejichž výskyt od 80.let minulého století stoupá neméně strmě, se tento problém napohled může jevit jako banalita. Ale jen lidem, kteří s ním nemusí žít. Ti, kdo se s ním potýkají, vědí svoje. Chronická únava vám nejenom že znemožní žít kvalitním životem, může vám znemožnit žít úplně. Každý den se stává bojem, bojem o to, jak vstát z postele, jak se umýt, bojem, jak se postarat o rodinu, bojem, jak najít sílu pro každodenní práci, bojem, jak žít svůj život.
"Paradoxem" je, že postihuje spíše mladší generace, lidi od 25 do 40 - 50 let, a jak bylo řečeno, nevyhýbá se ani dětem. Je otázkou, má-li toto věkové rozložení souvislost právě se změnami složení stravy v 80-tých letech, tedy v době, kdy byli takto postižení dětmi či dospívajícími, a kdy byla právě skladba stravy nejdůležitější pro jejich budoucí život. (Viz. přednáška prof. Claytona v kapitole Je jídlo našim lékem?).
Co je příčinou únavy? Pomineme zde zřejmé důvody chronické únavy, jako je rakovina, anémie, deprese apod., ale zmiňme se chronickém únavovém syndromu, při kterém lékaři nedokáží najít patologickou příčinu. Významnou roli při jejím vzniku hraje stres, emocionální vypětí, neschopnost si odpočinout a takzvaně vypnout či přítomnost chronických infekcí v těle. Možná se to bude napohled jevit jako nesmysl, ale chronický stres a chronické infekce spolu úzce souvisí. Vzpomeňte si ale, jak se cítíte, když na vás takzvaně "něco leze". Únava je jedním s prvních nespecifických příznaků akutního infekčního onemocnění, přichází ještě před vlastními, už typickými projevy té či oné nemoci. Má to logiku. Tělo se nás snaží donutit lehnout, odpočívat, aby tak mohlo všechny síly dát k dispozici imunitnímu systému pro boj s ohrožující infekcí.
Co se ale stane, když své tělo neposlechneme? Náš organismus v zásadě pracuje ve dvou režimech - sympatikus a parasympatikus, tj. aktivita - boj či únik = stres na jedné straně (sympatikus) a na druhé straně odpočinek (parasympatikus), kdy dochází k obnovení sil v organismu, včetně trávení a dalšího zpracování stravy na potřebné látky, včetně protilátek. Čím se tyto režimy řídí? Potřebami těla, přirozeně, přičemž sympatikus má vždy přednost. Má přednost před trávicími pochody, má přednost před imunitním systémem, před regeneračními pochody, má přednost před vším. (Proč? Představte si, že vás honí tygr. Vaše tělo v tu chvíli zmobilizuje vše, co má, aby uniklo. Nebude starat, že se v něm začínají množit viry nebo že potřebuje strávit snídani. To všechno, uznejte, může počkat, až vylezete na strom či tu mrchu zastřelíte, a ono bude opět moci přepnout do parasympatiku a dát vše do pořádku.)
Co když nám ale "tygr dýchá za krk" neustále? Člověk žijící v neustálém stresu nedává vlastnímu tělu šanci přepnout do klidového režimu, nedává mu šanci nastartovat kvalitní imunitní boj proti mikroorganismům a jiným toxinům, a zrovna tak i narušuje metabolické a regenerační pochody v těle. Odtud je už jen krůček k chronických infekčním onemocněním, kdy přemnožené mikroorganismy bezuzdně vycucávají naše těla, narušená imunita, odsunutá stresovým režimem na vedlejší kolej, se jen snaží zabránit nejhoršímu a zoufale vysílá tělu zprávu - LEHNI SI, VYSPI SE, ODPOČIŇ SI... A DEJ MI UŽ KONEČNĚ ŠANCI NĚCO S TÍM UDĚLAT. A chronická únava je na světě.
Minimalizovat chronický stres a chronické infekce v těle je nepochybně jeden z nejdůležitějších úkolů při odstraňování únavového syndromu. Klíčový význam má přirozeně strava, podle názorů mnohých v dnešní době bohužel "stavěná" tak, že chronické záněty podporuje. (viz. Zinzino)
Co je při řešení chronických infekcí podmínkou, je správně fungující imunitní systém. Imunitní systém, který jediný má přístup do všech zákoutí našeho těla, do každé buňky. Imunitní systém, který je narušován právě permanentními stresy, problematickou nepřirozenou stravou (nepřirozenou = nepřírodní, genetickými a chemickými zásahy upravenou do podoby, ve které ještě donedávna neexistovala) i celou řadou dalších organických i anorganických toxinů. Preparáty Joalis pomáhají v prvé řadě přenastavit patologicky nastavené stresové a emoční programy, což pomůže odstraňovat výše zmíněné toxiny.
Boj s chronickým únavovým syndromem není nejjednodušší, ale možný. Pokud vás ale vaše zkušenosti s únavovým syndromem dovedly k přehodnocení vaší stravy, denního režimu, emočního nastavení a pravidelným očistným kůrám, pak jste na správné cestě.
Pro odpovědi na časté dotazy k detoxikaci a problematice zdraví klikněte zde.
Pozn.: Názory na danou problematiku se nemusí shodovat s oficiálními stanovisky a vyjadřují pouze názor autora :-)