ADD - rodinné "prokletí"

ADD má hluboké genetické kořeny. Dítě s poruchou pozornosti má vždy minimálně jednoho rodiče s podobnými potížemi. Jedna z nejlepších cest, jak diagnostikovat ADD, je porozumět podrobné historii života dané osoby:

příznaky ADD typu 1. = klasické ADD ( příznaky další typů viz. rozdělení ADD)

  1. extrémně aktivní už v děloze

  2. po narození → časté koliky; těžko utěšitelné děti; přecitlivělé na hluk a dotek; mají potíže s jídlem a spaním

  3. batolata → často extrémně aktivní; rošťáci; přehnané dožadování (čehokoliv) a dorážení; problémy při nácviku na nočník; nerespektují požadavky rodičů (Pozn. diagnostika ADD se provádí po dovršení 4let)

  4. školka a škola → chlapci problém s agresivitou; vzdorovité; odporující - což má za následek sociální izolaci a nízké sebevědomí

    → špatný školní prospěch z důvodu selhávání dokončit úkol; vyrušování při hodině;

  5. puberta (pouze 25-50% dětí vyroste ze symptomů ADD v pubertě, většinou se ztratí hyperaktivní projevy, ale problémy s poruchou pozornosti a impulzivitou přetrvávají)

    → vysoký výskyt konfliktů v ADD rodinách, hlavě v době dospívání - konflikty se točí kolem: neschopnosti udělat úkoly; problémů s dokončením domácích povinností; potíží dítěte řídit se pravidly

  6. dospělí → špatný výkon ve škole/práci díky:

    nedostatečné schopnosti udržet pozornost na čtení, "papírování"; vysoká náchylnost k pocitu nudy u nezáživných materiálů; špatná organizace a plánování; prokrastinace (tj. odkládání povinností) až do krajních termínů; neklid, nesoustředěnost; impulsivní rozhodování; neschopnost pečlivě naslouchat pokynům; časté pozdní příchody do práce; tendence ukládat věci jinam než patří; atd...

    → potíže myslet jasně

    → obecně špatná sebedisciplína

    → náladovost

    → chronická úzkostlivost

    → neklid

    → zneužívání drog, alkoholu, kouření

    → nekontrolovaný hněv

    → problémy v manželství

    → potíže se spánkem

    → finanční problémy ( např. i díky tomu, že odkládají placení účtů na poslední chvíli, dokonce i když peníze mají)

    → impulzivita

  7. senioři → ADD příznaky způsobují: sociální izolaci, problémové chování, vysoký výskyt kognitivních problémů (tj. schopnosti správně myslet)

Pozn. Podobné příznaky může způsobit dočasný extrémní stres, deprese, manio-depresivní porucha, úzkostná porucha, obsedantně-kompulsivní neuróza, tiky jako např. Tourettův syndrom apod. K rozlišení je nutno znát "historii" postiženého - zatímco projevy výše zmíněných problémů kolísají, symptomy u ADD jsou více méně v průběhu života stálé. Nicméně ADD a tyto psychické potíže často koexistují.

Příčiny vzniku ADD a jeho řešení naleznete zde.

Pomoc a radu v každém věku najdete i v poradně DETO

Použitím formuláře vyjadřujete souhlas s kontaktováním v souvislosti s požadovanou službou