ADD - klíčové příznaky
Jak ADD rozpoznat? Jaké typy ADD známe?
Hlavní, klíčové příznaky u osob s ADD:
neschopnost udržet pozornost, soustředit se na delší dobu a započaté úkoly dokončit. To ovšem platí v případě rutinních úkolů. Pokud jsou intenzivně zaujati danou prací, která je pro ně nová, vysoce stimulující, zajímavá nebo ohrožující, dovedou se perfektně koncentrovat.
lehce se dají vyrušit od práce podněty z okolí (důvod: nízká aktivita PFC (= prefrontální mozkové kůra) , která má za úkol tlumit aktivity dalších částí mozku zpracovávajících vnější podněty nebo pocity a emoce. Člověka pak ruší přehnaně vnímané, netlumené vjemy okolního světa - zvuky, vůně, dotyky... - nebo ho doslova vyrušují vlastní myšlenky a pocity. (Pozn. Podobné problémy mají i autistické děti.) Někteří ale potřebují pro lepší koncentraci slyšet určité zvuky, které jim pomáhají potlačit vnímání jiných, pro ně rušivých zvuků z okolí.
Přehnaná přecitlivělost na chutě má pak za následek problematický příjem potravy - hlavně rodiče dětí s ADD mají problém najít potraviny, které je jejich dítě ochotno jíst.
problémy s organizací (času i prostoru) - neudrží pořádek (jejich domovy, pracovní místa jsou prototyp chaosu), chodí pozdě, neodhadnou, jak dlouho jim nějaký úkol zabere času atd.
(Pozn. Lidé s ADD typu 3. je často zvenku jeví jako velmi organizovaní, pořádkumilovní - navenek. Pokud ale otevřete šatnu nebo skříň v navenek perfektně uklizeném pokoji, najdete pohromu.)
chybí jim síla dotáhnout projekty do konce a navíc odkládají věci do poslední chvíle - začínají mnoho různých plánů a nedokončí skoro nic (většinou na 50-80%), vydrží u úkolu jen potud, pokud udrží jejich zvědavost
špatná sebekontrola - opět souvisí s PFC, která má vliv na prozíravost, plánování, kontrolu impulzivity, rozhodování. PFC pomáhá učit se z vlastních chyb. Lidé s ADD se nepoučí ze svých selhání, plácnou bez rozmýšlení něco nevhodného, nedomyslí důsledky svého chování...
Právě schopnost poučit se z chyb je klíčem k tomu, aby si člověk s plně funkční PFC uvědomil, že pokud příště začne s nějakým úkolem dříve a ne na poslední chvíli, bude ho moci včas a v klidu dokončit. Jedinec s méně aktivní PFC si svoji chybu třebas i uvědomí, ale i tak bude odkládat úkoly na nejzazší termín a bude tuto chybu dělat opakovaně.
Úkoly začne, až když ho tlačí čas, právě stres je to, co nakonec dostatečně stimuluje PFC k aktivitě, takže se na daný úkol konečně může soustředit. Tito lidé jdou životem od krize ke krizi, potřebují soustavný stres, aby mohli soustavně a kontinuálně pracovat. Potřeba "uměle" stimulovat PFC je i důvodem, proč vyhledávají konflikty - dělají to podvědomě, ve snaze "cítit se a fungovat normálně". Ze stejného důvodu mají větší šanci stát se závislými na návykových látkách. A ze stejných důvodů si často volí povolání jako vojáci, policajti, záchranáři... povolání, kde "profitují" z přítomného vzrušujícího stresu, ale i jasně daných časových limitů. Pokud takoví lidé z nějakého důvodu své povolání opustí, velmi často mívají problém, jak si sami svůj život zorganizovat a mívají problémy i v partnerských vztazích nebo končí na drogách či alkoholu apod.
Výše uvedené platí pro všech 7 typů ADD. Bližší informace o konkrétních typech, které dr. Amen definoval, najdete v následujících podkapitolách:
Pro pomoc a radu se objednejte zde.
Použitím formuláře vyjadřujete souhlas s kontaktováním v souvislosti s požadovanou službou